Köşe Yazıları Manisa

15 Temmuz Demokrasi Yazısı

Burada kalkıp size, herkesin yaptığı gibi 15 Temmuz’da şunlar oldu bunlar oldu diyerek sizin aklınızla alay edecek değilim. Sizi ne “çomar sol”un ağzıyla “tiyatro” demeniz için ikna edecem ne de “çomar sağ”ın ağzıyla “o gece sokakta biz vardık” demenizi talep edeceğim. Gördüğünüz gibi yazıma başlık düşünme gereği bile duymadım çünkü “15 Temmuz Demokrasi” tamlamasının sonuna ne koyarsanız gidiyor. Örnek:

* 15 Temmuz Demokrasi Parkı
* 15 Temmuz Demokrasi Köprüsü
* 15 Temmuz Demokrasi Meydanı
* 15 Temmuz Demokrasi Derneği
* 15 Temmuz Demokrasi Caddesi
* 15 Temmuz Demokrasi Marşı
* 15 Temmuz Demokrasi Yazısı
* 15 Temmuz Demokrasi Yemeği
* 15 Temmuz Demokrasi Plajı
* 15 Temmuz Demokrasi Hamburgeri
* 15 Temmuz Demokrasi Hede Hödösü

Buyrun size bunu uç örnekler kullanarak ispatladım. Aslında işine gelen de gelmeyen de ne demek istediğimi anladı.

Adeta “milli” olan; tüm insanların birbirlerinin sağcılık, solculuklarına bakmadan daha ilk dakikalardan itibaren sokaklara döküldüğü ve bu işgal girişimini engellemek için canını ortaya koyduğu o geceyi “demokrasi” adıyla halkın elinden koparmak başlı başına bir hatadır. Demokrasi yalnızca bir yönetim biçimidir ve yönetim biçimini halk kendi belirler. Yarın daha iyi bir yönetim biçimi ortaya konursa değişebilir. Ama o gece oraya koyulan mücadele “vatan mücadelesi”dir.

Kimse “ya solcular çıkmadı ki” demesin. Alnını karışlarım. Benim tanıdığım en solcu isimler benimle “bu iş vatan işi parti değil” diyerek önce Ak Parti Manisa İl binasına geldi sonra da o gece sabah 4’e kadar meydanda durdu. Ki o zaman Ak Parti Teşkilatlarında dava adamı diye geçinen kimi üyelerin kafalarını kuma gömdüklerini acı şekilde gördük. O gece sağcısı da solcusu da “vatan” için sokağa döküldü. Çünkü solcusu da sağcısı da biliyordu bir darbe oluyorsa bu işin içinde NATO, ABD vardır. Onların içinde olan hiç bir olay vatana ve devlete fayda etmez.

Nitekim adeta “milli mücadele” yıllarında yaşanan “milli sol ile milli sağ”ın omuz omuza savaşarak vatanı kurtarıp beraber bağımsızlıklarını pekiştirmesi ile 15 Temmuz gecesi yaşanan “milli mücadeleyi” reddederek, “15 Temmuz Ruhu”nu değersizleştirmek adına “Demokrasi Mücadelesi” denmesi apaçık o gece yan yana gelen milletimizin tekrar ayrıştırmak istenmesinin mahsülüdür.

Demokrasi kavramı bizden değil Antik Yunan medeniyetinden çıkan bir şeydir. “İmamoğlu’nu Yunanlar tebrik etti” diyerek algı oluşturan çöp medyanın ortaya attığı “demokrasi mücadelesi” kavramını göz önüne aldığınızda size bir soru sormak istiyorum. 251 insan Antik Yunan Kavramı için mi “öldü” yoksa bu topraklar için mi “şehit” oldu? Bildiğim kadarıyla Antik Yunan kavramı için savaşırsan şehit olmazsın. Ama vatan için, İslam yurdu için, Allah için savaşırsan şehit olursun.

Ha bu arada şu soruna da çözüm bulmamız gerekiyor.
1- Solcular “Allahsız, Komünist” değildir.
2- Sağcılar “Yobaz Şeriatçi, Arapçı” değildir.
3- Sağcısı da Solcusu da milli olmak kaydıyla başımızın tacıdır.

Bu yazımı pek uzun tutmayacağım nitekim 15 Temmuz Demokrasi Törenleri var. Hazırlıklara da mani olmayalım. Hiç olmamasındansa en azından bir şeyler yapılması da iyidir.

Bir de şunu sormak istiyorum. 15 Temmuz sonrası nöbetlerde Vekilinden Belediye Başkanına herkes halkın oturduğu yerde iken bu törenlerde son zamanlarda protokol uygulanması saçmalığı da nereden çıktı acaba? Halk ile protokol arasına polis bariyeri çekmekler falan. O gece protokolü kurtaran halktı şimdi ne oldu?

Döviz Kurları

Satış
USD
ABD Doları
5.7019
EUR
Euro
6.4203
GBP
İngiliz Sterlini
7.1609
SAR
Suudi Arabistan Riyali
1.5203
JPY
Japon Yeni
5.2750
RUB
Rus Rublesi
0.0910
CNY
Çin Yuanı
0.8336